Czy z moim dzieckiem może się coś stać?

Dzień dobry!
Mam pytanie, jestem w 3 miesiącu ciąży, gdy okres mi się spóźniał, nie dopuszczałam myśli, że mogę być w ciąży, długo nie robiłam testu, a niestety w tym czasie miałam imprezy alkoholowe. Czy z moim dzieckiem może się coś stać, czy może być chore?
Proszę o odpowiedź, bardzo się martwię.
ela

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Nie sprecyzowała Pani, co ma na myśli pisząc „imprezy alkoholowe”. Nawet jeśli zdarzyło się Pani nadużyć alkoholu, czyli po prostu upić się kilkakrotnie, to najpewniej nic się dziecku nie stało. Od tej pory proszę jednak unikać alkoholu aż do rozwiązania i zakończenia karmienia piersią.
Szczególne zagrożenie dla płodu niesie regularne picie dużych ilości alkoholu. Może to doprowadzić do wystąpienia tzw. płodowego zespołu alkoholowego, zaburzenia mającego dla dziecka poważne konsekwencje.
Taka sytuacja z pewnością jednak nie grozi Pani potomkowi, jeśli od teraz nie będzie Pani już piła w ciąży.
Pozdrawiam!