Czy z powodu miażdżycy można umrzeć?

Witam, dzisiaj dowiedziałam się, że mój dziadek, który ma 70 lat oprócz skrzywień kręgosłupa i innych dolegliwości ma na wynikach badań napisane "miażdżyca aorty brzusznej" Dziadek nie pali, nie piję, uprawia sport, ma jednak cholesterol trochę powyżej 200. Dodatkowo dziadka straszne bolą nogi. Co to może być ? Czy to jest bardzo groźne? Jak to wyleczyć ? Czy dziadek może umrzeć ?

Miażdżyca jest to proces, który zaczyna się już w dzieciństwie i postępuje z wiekiem. U niektórych ludzi podatnych genetycznie lub narażonych na palenie papierosów, złą dietę, mało ilości ruchu może szybciej postępować niż u innych. Miażdżyca aorty brzusznej więc u 70-letniego człowieka nie dziwi i nie musi oznaczać ciężkiej choroby. Wszystko zależy od zaawansowania zmian i ich umiejscowienia. Zmiany miażdżycowe prowadzą do zwężenia naczyń, ale dopiero zwężenie powyżej 50 % może powodować istotne objawy chorobowe.Co do rokowania radziłbym pytać się lekarza prowadzącego.