Czy z powodu witrektomii będzie potrzebny teraz lub w przyszłości zabieg wymiany soczewki?

Witam, mam 26 lat oraz męty ciała szklistego w jednym oku. Czy z powodu witrektomii, będzie potrzebny teraz lub w przyszłości zabieg wymiany soczewki? Tzn czy zabieg witrektomii spowoduje to, że soczewka szybciej ulegnie.. i trzeba będzie ją wymienić?

Niestety po witrektomii jest szansa, że soczewka zacznie szybciej mętnieć niż wynikałoby to z wieku pacjenta. Czasem jeżeli w czasie witrektomii użyty był gas albo olej silikonowy to soczewka zmętnieje dość szybko i na pewno, czyli zrobi się zaćma.

W przypadku osób starszych po 50 roku życiu niekiedy dobrze jest w jednej operacji usunąć i soczewkę i zrobić witretkomię. Osoby po 50 roku życia zwykle mają już trochę zaćmy i robiąc jedną operację ulatwia im się sprawe na przyszłość.
Ja zwykle robię operację łączoną usuwam soczewkę i robię witrektomię jeżeli mam przekonanie że szybko po witrektomii zrobi się w tym oku zaćma. Oszczędzam wtedy pacjentowi dodatkowej operacji.