Czy z wynikami badań można się udać do dietetyka, by ten na podstawie badań dobrał odpowiednią dietę?

Witam. Mam pytanie odnośnie diety. Choruję na chorobę przewlekłą układu pokarmowego. Biorę leki. Przez kilka lat leczyłem się u jednego lekarza (gastrologa), który dał mi zalecenia co można jeść, a czego nie. W ubiegłym roku zmieniłem lekarza i ten mówi mi odwrotnie, że skoro biorę leki, to generalnie powinienem jeść wszystko. Niemniej żaden z nich nie dał mi konkretnej, przybliżonej diety. Moje pytanie jest, czy z wynikami badań można się udać do dietetyka, by ten na podstawie badań dobrał odpowiednią dietę, czy raczej jest to w gestii gastrologa?

Dzień dobry, Jak najbardziej dietetyk jest właściwą osobą do której powinien się Pan udać, aby na podstawie Pana sytuacji chorobowej i wprowadzonego przez lekarza leczenia dobrał dla Pana odpowiednią dietę - a więc przygotował szczegółowe informacje o tym jakie produkty powinien Pan spożywać oraz w jakich ilościach, a także jakich powinien Pan unikać. Szukając dietetyka proszę zwrócić uwagę na jego kompetencje (w przeciwieństwie do lekarzy zawód dietetyka nie jest regulowany prawnie i można udzielać konsultacji nie mając żadnego wykształcenia czy przygotowania w tej dziedzinie, dlatego warto wybierać dietetyków, którzy legitymują się dyplomem ukończenia studiów). Życzę owocnej konsultacji!