Czy ząb ósemka może powodować ból ucha, szyi?

Dzień dobry, czy ząb ósemka może powodować ból ucha, szyi, lub powiększenie ślinianki i węzła chłonnego? Czy wówczas wskazane jest usunięcie ósemki? Czy to może być stan zapalny? Jak wygląda leczenie, co powinnam zrobić? Jakie mogą być przyczyny zbagatelizowania tych objawów i liczenie, że samo minie? Jakie badania powinnam wykonać, aby sprawdzić, co się tak naprawdę dzieje i jaka jest główna przyczyna bólu? Jeżeli prześwietlenie to jakie? A może przyczyna wcale nie jest po stronie zęba, tylko ból powoduje coś zupełnie innego? Bardzo proszę o poradę, Czy jest jakiś sposób, aby zmniejszyć ból domowymi sposobami zanim udam się do stomatologa? Dziękuję

Witam. Opisane objawy mogą być skutkiem utrudnionego wyrzynania ósemki ( choć nie muszą). Szerzący się stan zapalny powoduje silny ból,który może promieniować nawet na pół głowy. Szerzące się dalej zapalenie może spowodować zapalenie okostnej, szczękościsk (zaburzone otwieranie buzi) oraz nawet stany ropne otaczających tkanek miękkich – gardło,szyja,policzek,język. Proszę zgłosić się zatem do dentysty, który stwierdzi jaka jest przyczyna dolegliwości i zaordynuje leczenie. Prawdopodobnie po ustąpieniu stanu zapalnego, trzeba będzie ząb usunąć. Doraźnie proszę płukać jamę ustną Dentoseptem A i schładzać policzek. Pozdrawiam Krystyna Pikała

Tego typu dolegliwości mogą występować w przypadku zębów częściowo lub całkowicie zatrzymanych w kości. Konieczna jest wizyta u stomatologa i wykonanie zdjęcia panoramicznego i/lub tomografii. Będzie można ocenić położenie zębów i zaplanować chirurgiczne usunięcie.

owszem,może.Należałoby zrobić zdjęcie 8 i wówczas można cokolwiek powiedzieć o zaistniałej sytuacji.Najprawdopodobniej 8 jest do extrakcji.Proszę zgłosić się do chirurga szczękowego a on oceni

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!

Wskazane przez Panią objawy mogą być spowodowane przyczynami stomatologicznymi jak i innymi chorobami. Proszę udać się do lekarza POZ, który zbierze wywiad medyczny i zbada Panią oraz skieruje na dodatkową diagnostykę lub konsultację stomatologiczną.
W jednym przypadku opisane objawy mogą sugerować trudności w wyżynaniu się zęba ósmego. Towarzyszący temu stan zapalny związany jest z bólem, który może promieniować w kierunku głowy. Zapalenie może obejmować kolejno sąsiednie tkanki miękkie powodując dodatkowe objawy.
Najczęstszą przyczyną obrzęku ślinianki jest jej stan zapalny. Może mieć on etiologię wirusową, bakteryjną, bądź powstawać na innym tle.
Na to popularne schorzenie, zwane także zapaleniem wirusowym przyusznicza padają zwykle dzieci w wieku szkolnym, szczególnie często chłopcy. Choroba łatwo przenosi się drogą kropelkową, jednak częstość zachorowań wyraźnie zmalała, odkąd wprowadzono rutynowe szczepienia na świnkę, odrę i różyczkę. Zmiana ta dotyka przeważnie najpierw jedną, a następnie obie ślinianki przyuszne. Obrzęk obejmuje tył ucha, a następnie rozprzestrzenia się do góry i na boki, czasami schodząc na szyję, czego skutkiem jest charakterystyczny wygląd chorego dziecka.
Początkowe objawy świnki nie różnią się od symptomów zwykłego przeziębienia lub grypy. Dziecko ma gorączkę, skarży się na ból głowy, jest osowiałe, traci apetyt. Charakterystyczny jest ból ślinianek odczuwany podczas jedzenia, który jeszcze bardziej potęguje brak apetytu.
Kolejne pojawiające się objawy są już bardziej typowe dla świnki. Pojawia się wyżej wspomniany jednostronny, a następnie obustronny obrzęk ślinianek, któremu choroba zawdzięcza swą nazwę. Obrzmienia są twarde, sprężyste i gładkie, bez żadnych zmian na powierzchni, zaś skóra nad nimi bywa zaczerwieniona. Zapalenie przyusznicy trwa od 5 dni do 2 tygodni.