Zapytaj lekarza

1 , 0 2 4 , 2 3 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy zabiegi zmniejszenia żołądka są refundowane przez NFZ?

Dzień dobry . Chciałabym się dowiedzieć czy zabiegi zmniejszające żołądekrefundowane przez NFZ . Jeśli tak to jakie kryteria należy spełnić . Moje BMI wynosi 45. Dziękuję za odpowiedź . Małgorzata K.
ponad rok temu

Jak wygląda życie po przeszczepie?

Po przeszczepieniu organu, pacjent musi nauczyć się na nowo funkcjonować. Powinien zwracać szczególną uwagę na swoje zdrowie. Obejrzyj film i dowiedz się, jak wygląda życie po przeszczepie.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Jeżeli istnieją medyczne wskazania do wykonania zabiegu to oczywiście operacja taka jest refundowana przez NFZ. Wskazania to min. : pacjent z BMI 35-50, silna motywacja (zgoda na kryteria żywieniowe i psychologiczne), niejedzący słodyczy nieobjadający się niejedzący pod wpływem stresu, wyrażający zgodę na opiekę poszpitalną oraz zgodę na umieszczenie implantu w ciele. Ważny jest także brak w wywiadzie zgagi oraz źle kontrolowanej cukrzycy typu 2.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0

Tak, zabiegi bariatryczne (operacyjne leczenie otyłości) są wykonywane w ramach NFZ. Wskazaniami są otyłością III stopnia (BMI>40 kg/m2) oraz otyłością II stopnia (BMI>35 kg/m2), jeżeli występują dodatkowe choroby związane z otyłością (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zespół obturacyjnego bezdechu sennego, ciężka choroba zwyrodnieniowa stawów). Oczywiście trzeba tylko znaleźć ośrodek, który wykonuje takie zabiegi bariatryczne.

Specjalista chirurgii ogólnej.
0
Ryszard Hanecki Urolog, Warszawa
82 poziom zaufania

Przykro mi, ale tematyka pytania wykracza poza kompetencje wynikające z mej specjalności (jestem urologiem). Proponuje zwrócić się o poradę do chirurga. Pozdrawiam RH

Specjalista w dziedzinie urologii z trzydziestoletnim doświadczeniem.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy