Czy zaburzenia erekcji mogą mieć podłoże psychologiczne?

Potrzebuję porady,jakiejś podpowiedzi.Mam 20 lat i jestem prawiczkiem.Mam od dłuższego czasu dziewczynę i za każdym razem gdy próbujemy się do siebie zblizyć i uprawiać seks pojawia się problem,ponieważ penis odmawia mi posłuszeństwa.W życiu codziennym uważam,że jest wszystko w normie.Budzę się ze wzwodem,podczas masturbacji wszystko jest okej,czasami wystarczy że się chwilę pobawię i już mogę działać.Gdy jestem z dziewczyną,całujemy się,przytulamy czy cokolwiek normalnie penis sztywnieje i mam ochotę na seks,czuję popęd.Gdy już mamy przechodzić do rzeczy,nagle mój mały przyjaciel wiotczeje i uniemożliwia mi to współżycie.Było kilka prób i za każdym razem to samo,już mi jest głupio i przykro przed nią,chociaż podtrzymuje mnie na duchu i zapewnia że nic się nie dzieje to i tak czuję zażenowanie sobą.Może to ma podłoże psychiczne?Dodam,że jestem osobą która pije alkohol,nie nałogowo ani nie codziennie.Palę na imprezach okazyjnie.Problem pojawia się tylko wtedy jak mam już w nią wejść i działać.Proszę o pomoc,strasznie się z tym czuję.Jakieś podobne przypadki?Porady?Liczę na szczere i konkretne odpowiedzi!Pozdrawiam!

Witam,
Wszystko wskazuje na to, że Pana dolegliwości mają właśnie podłoże psychogenne. Jest Pan młodym, zdrowym mężczyzną, którego ciało od strony fizjologicznej działa sprawnie. Podczas prób pierwszego współżycia bardzo często pojawiają się liczne trudności z penetracją, również ze wzwodem. Pierwszy seks to zazwyczaj naprawdę stresująca sytuacja. Pojawia się wiele lęku i wątpliwości, o to czy dam radę, czy się sprawdzę, czy partner/partnerka będzie zadowolony, czy wiem jak to zrobić, itd. Na wstępie powinniście państwo zadbać o kilka podstawowych kwestii aby ograniczyć niepotrzebny stres - a więc wybrać odpowiedni czas i miejsce, tak abyście mieli komfortowe i intymne warunki do zbliżenia, a także zadbać o kwestię antykoncepcji. Proponuję abyście państwo chwilowo wycofali się z koncentracji na współżyciu. Najważniejsze jest to aby mógł się Pan poczuć komfortowo podczas intymnych zbliżeń, zamiast skupiać się na tym czy tym razem się uda, czy też nie. Proponuję abyście państwo przez okres najbliższych 3 tygodni, umówili się na to, że nie będziecie próbować penetracji, ale jednocześnie dajcie sobie czas na intymne zbliżenia i pieszczoty, tak aby mógł pan wielokrotnie uzyskać erekcję a później spokojnie pozwolił jej odpłynąć. W tym czasie powinien Pan skupić się na tym co dzieje się z Pana ciałem, koncentrować się na tym co sprawia przyjemność w danej chwili, nie wybiegać myślami naprzód. Proszę porozmawiać o tym z partnerką.