Czy zaburzenia funkcji seksualnych podczas przyjmowania Paroxinor miną?

Witam, Przepisano mi lek Paroxinor. Stosuję go drugi tydzień. Niestety nie obyło się bez skutków ubocznych. Najbardziej mnie stresuje zaburzenie funkcji seksualnych - zaburzenia erekcji, bral wytrysku i orgazmu. Czy to przejdzie, jeśli tak to po jakim czasie? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Dzień dobry, jednym z działań niepożądanych leku przeciwdepresyjnego jakim jest paroksetyna (jedna z nazw handlowych - Paroxinor) są zaburzenia funkcji seksualnych (właśnie takie jakich Pan doświadcza). U części pacjentów te objawy stopniowo ustępują w ciągu kilku tygodni farmakoterapii, jednak dość często tak się nie dzieje i wówczas dysfunkcje seksualne mogą towarzyszyć przez cały czas przyjmowania tego leku. Wówczas warto się skontaktować ze swoim lekarzem psychiatrą, w celu omówienia ewentualnych strategii zaradczych. Najczęściej w grę tu wchodzi zamiana farmaceutyku, na inną substancję obciążoną mniejszym ryzykiem wystąpienia dysfunkcji seksualnych (lub brakiem takiego ryzyka). Innym rozwiązaniem - rzadko stosowanym - są tzw. wakacje lekowe, czyli przerwy w farmakoterapii, co jednak nie jest wskazane, bo obniża efektywność samego leczenia, a ponadto naraża pacjenta na wystąpienie objawów odstawiennych. Kolejną strategią może być dodanie do paroksetyny innego leku, który może znosić te działania niepożądane. Te i inne możliwości warto omówić ze swoim lekarzem, jeśli opisywane efekty nie ustąpią w ciągu kilku tygodni.
Pozdrawiam
Paweł Brudkiewicz