Czy zaburzenia miesiączkowania po zaprzestaniu brania tabletek antykoncepcyjnych to norma i jaki wpływ mają na to inne leki?

Mam 21 lat. 4 miesiące temu zaprzestałam brania tabletek antykoncepcyjnych. Po odstawieniu cykl miesiączkowy coraz bardziej się wydłużał (od 28 dni do 33), a teraz na 4 cykl okres w ogóle się nie pojawił. Stosowałam tabletki tzw. "24+4", ostatni stosunek odbył kiedy brałam tabletki z pakietu 24 a nie placebo. Czuję się jakbym teraz (tzn. na 4 cykl) normalnie miesiączkowała, bo jak przy każdym moim okresie czuje pobolewanie jajników, ale nie ma krwawienia tylko śluz. Czy to normalne? Chciałam się także dowiedzieć, czy zażywanie leków na depresje i nasennych mogą mocno wpłynąć na cykl miesiączkowy, jeżeli zażywało się je tylko przez tydzień? W ulotce jest takie ostrzeżenie, że mogą występować zaburzenia cyklu miesiączkowego, ale to dosyć rzadko. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych zaburzenia cyklu mogą się utrzymywać przez około pół roku. Dlatego brak krwawienia w terminie może być tym spowodowany.
Również przyczyną zaburzeń cyklu w Pani przypadku mogą być leki nasenne i przeciwdepresyjne. Być może dwa czynniki nakładają się na siebie.
Gdyby miesiączka się nie pojawiła konieczna będzie konsultacja ginekologiczna.

Pozdrawiam