Czy zaburzenia oddychania i ucisk w klatce piersiowej wynika z nerwicy?

witam,chciaam sie zapytac czy moje objawy moga byc wynikiem nerwicy czy to moze byc cos powaznego.Od dłuzszego czasu ciezko mi sie oddycha zdarza sie ze nie moge wziac glebszego oddechu.czasem czuje nacisk na srodku klatki piersiowej do tego dochodza klucia serca czy to moze byc cos powaznego dodam ze jakies dwa lata temu tez mialam podobne objawy ale przeszlo teraz czuje sie troche gorzej

Dzień dobry,
Przede wszystkim warto, by udała się Pani na wizytę do lekarza rodzinnego i wykluczyła dolegliwości ze strony ciała. Jeśli lekarz stwierdzi, że wszystko z ciałem jest ok, wtedy można podejrzewać, że za objawy, które Pani opisuje, odpowiedzialny jest stres i wówczas zacząć działać pod tym kątem, to znaczy np. udać się do psychologa, psychoterapeuty celem konsultacji i obrania odpowiedniej metody leczenia.
Pozdrawiam serdecznie!

Witam,
Objawy, które Pani dokuczają warto zbadać najpierw u lekarza, bo niestety towarzyszą one bardzo różnym problemom zdrowotnym, podobnie jak ból głowy czy brzucha. Lekarz wykona odpowiednie badania, oceni czy serce i płuca pracują prawidłowo. Jeśli okaże się, że Pani stan zdrowia jest bez zarzutu a objawy nie mijają, wtedy polecam zgłosić się do psychologa lub lekarza psychiatry, który będzie mógł potwierdzić czy są to objawy nerwicowe. Rzeczywiście tego typu problemy pojawiają się także w nerwicy i mogą być na tle stresowym, ale zawsze warto zrobić całą diagnostykę, aby wykluczyć poważniejsze przyczyny.