Czy zaburzenia osobowości mają wpływ na depresję?

Witam,mowi się,ze zaburzenie osobowości utrudniają leczenie depresji,a mój chrzestny miał depresję reaktywne,bo remontowali dom i nie mógł sobie dać rady,bral dlucho psychotropowych,ktore blokowały mu chyba emocje,do tego jest bez empatii całkowitej,ma osobowość lekliwa i wynikająca,bierze lata leki bez terapii i żyje.nie każdemu pomaga terapia,tylko same leki

Szanowna Pani,
Nie jestem do końca pewna, czy dobrze rozumiem Pani pytanie, ale spróbuję na nie odpowiedzieć.
Tak, zaburzenia osobowości mają wpływ na powstawanie i leczenie depresji. Wpływ ten polega między innymi na tym, ze zaburzenia osobowości łączą się z dużym cierpieniem, często z wycofaniem czy odrzuceniem społecznym, poczuciem pustki i bycia niezrozumianym czy wrażeniem bezcelowości życia. Często pojawia się również szereg innych, związanych z tym objawów (np tendencja do zachowań autodestrukcyjnych w borderline, myśli prześladowcze czy kompulsyjne zachowania), które powodują znaczne pogorszenie nastroju i poziomu funkcjonowania.
W takiej sytuacji nie trudno o rozwój depresji - a w każdym razie jest to prostsze niż w przypadku osoby, która posiada zdrową i stabilnie ukształtowaną osobowość.
Dodatkowo w przypadku leczenia nawet w sytuacji zaleczenia objawów depresji w dalszym ciagu osobowość pozostaje zaburzona - stając się przyczyną trudności w życiu osobistym i braku satysfakcji z niego. Powoduje to, ze chory ponownie wpada w depresję.
Z tego tez powodu jest to proces utrudniony, wymagający zazwyczaj intensywniejszego i dłuższego leczenia.