Zapytaj lekarza

1 , 0 1 6 , 6 5 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy zaburzenia pamięci to objawy poważnej choroby?

Jestem strasznie roztrzepaną osobą, to cecha mojego charakteru, ale od pewnego momentu to zaczęło się pogłębiać: zapominam o prostych czynnościach, kończe zdanie nie wiedząc nawet co mówiłam wcześniej, mylę przedmioty np są takie sytuacje, że wiem jak dany przedmiot się nazywa, a moje usta wypowiadają go inaczej i tak się zdarza często, wszystko muszę pisać sobie na kartkach. Czy są to objawy jakiejś poważnej choroby ? I czy to da się leczyć ?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Witam Nie pisze Pani o tym, jaki tryb życia Pani prowadzi. Czy przeżywa lub przeżywała Pani jakieś trudne sytuacje? Czy pracuje Pani w stresie, pod presją czasu? Problem z pamięcią i koncentracją u ludzi młodych najczęściej spowodowany jest brakiem snu, stresem, przemęczeniem, depresją lub zażywaniem substancji psychoaktywnych. W takim przypadku najlepszym sposobem dotarcia do przyczyny i znalezienia właściwego rozwiązania problemu jest konsultacja z psychologiem. Jeżeli żadne z powyższych u Pani nie występują, to należy koniecznie skonsultować problem z neurologiem. Pozdrawiam serdecznie

Psycholog specjalizujący się w pracy z dziećmi z zaburzeniami wieku rozwojowego.
0

Witam Panią Serdecznie,

Takie" roztargnienie", o jakim Pani napisała, może pojawiać się kiedy jest nadmiar obowiązków, z powodu zmęczenia, niedoboru snu, aktywności fizycznej, niedoboru suplementów i wtedy gdy umysł jest zajęty czymś innym niż tym, co w danej chwili.

Proponuję "zwolnić tempo" i poobserwować siebie, jak będzie.

Jeśli uzna Pani, że wymienione symptomy utrudniają Pani codzienność, to wskazana byłaby konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu i z psychologiem (w ramach NFZ-tu).

Życzę Pani Dużo Dobrego, Irena Mielnik-Madej

Psycholog, logoterapeuta, doradca i trener.
0

Witam, jeżeli to Panią niepokoi, proszę się skontaktować z lekarzem. Kłopoty z pamięcią, orientacją, mową, zdolnością do skupienia mogą być objawami zaburzeń poznawczych. Zaburzenia pamięci mogą występować w wielu chorobach, nerwicy, depresji, przewlekłym stresie lub z przepracowania i zmęczenia. Warto skonsultować z lekarzem czas trwania objawów, czy stan się pogłębia, zastanowić się nad przyczyną. Warto zadbać o równowagę, obniżyć tempo życia, zadbać o sen, odpowiednią dietę. Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy