Czy zaburzeniem mowy w przypadku guza mózgu może być zapominanie niektórych słów?

Witam. Czasami objawem guza mózguzaburzenia mowy. Jak one wyglądają w przypadku guza mózgu? Chodzi o afazję prawda? Czy zaburzeniem mowy w przypadku guza mózgu może być zapominanie niektórych słów? Czy to jest częste w przypadku guza mózgu? Czy afazja jest częstym objawem? Czy może ona rozwijać się latami czy raczej szybko daje o sobie znać? Jak to wygląda? Proszę o odpowiedź

Dzień dobry.
Guzy mózgu mogą stanowić podstawową przyczynę jego uszkodzenia. Guzy śródczaszkowe, zależnie od rodzaju, umiejscowienia i rozwoju mogą dawać wiele różnorodnych objawów. Każdy przypadek może mieć inny przebieg, w zależności od tego, jakie połączenia między różnymi częściami mózgu uległy zniszczeniu. Każdemu uszkodzeniu mózgu towarzyszą również zmiany neurodynamiczne spowodowane wzmożonym ciśnieniem śródczaszkowym, obrzękiem czy zaburzeniom w krwioobiegu. Uszkodzenie mózgu może wywołać zaburzenia mowy, ale również deficyty innych funkcji poznawczych, zaburzenia pamięci, zaburzenia uczuć, zaburzenia procesów myślowych, zaburzenia ruchowe w formie niedowładów i porażeń jednej połowy ciała, apraksja - utrata bądź ograniczenie zdolności do wykonywania dowolnych i celowych czynności; często towarzyszy rozmaitym postaciom afazji. Inne zaburzenia to: zaburzenia w analizie bodźców zewnętrznych; zaburzenia czucia (dotyku, bólu temperatury); zaburzenia orientacji przestrzennej, orientacji we własnym ciele;
zaburzenia w pisaniu i czytaniu (agrafia i aleksja); zaburzenia w operowaniu liczbami (akalkulia).

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta
http://www.logo-ped.gda.pl