Czy zachowanie 18-miesięcznego dziecka świadczą o autyzmie?

Witam serdecznie, u mojego 18-mies. szauważyłam dziwne zachowania.Chłopiec chodzi do złobka już pół roku często zdarza się że atakuje dzieci gryzie i szczypie, mało kiedy się z nimi bawi, nie zwraca też uwagi na zabawki jakie tam są, nie reaguje na imię i nie wykonuje prostych poleceń. W domu zaś lubi bawić się ze mną i z tatą, jeśli coś chce wskazuje ręką na to,używa różnych dźwięków ale nie mówi słów,bawi się w akkuku, w ganianego, buduje z kloców itp.Reaguje na uśmiech.Czy to może być autyzm?

Witam Panią. Proszę nie sprawdzać swoich obaw i lęków przez internet. Z pewnością chodzi Pani z synem do lekarza pediatry. To właściwy specjalista, z którym może się Pani podzielić swoimi obserwacjami. Lekarz pediatra od początku obserwuje rozwój Pani syna i bada go. Dysponuje całą niezbędną dokumentacją. Jeśli zajdzie taka potrzeba skieruje Panią z synem do właściwego specjalisty. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Zachowanie dziecka jest trudne w grupie gdyż jak wynika z listu syn ma kłopoty z komunikacją. Ponieważ nie potrafi wyraźić swoich potrzeb czyni to używając agresji. W domu ma poczucie bezpieczeństwa i Wy jesteście przyzwyczajeni i nauczeni jak reagować na to co dziecko chce. Nie znaczy to, że należy sytuację zostawić. Wizyta u psychologa i logopedy jest wskazana właśnie dlatego, że słabo rozwija się mowa oraz trudności w kontaktach z rówieśnikami.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Dzień dobry.Proponuję przebadanie dziecka w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej pod kątem wskazanych zachowań.Polecam również wizytę w gabinecie terapeuty SI /integracji sensorycznej/- konsultacja, może również diagnoza.Pozdrawiam.