Czy zachowanie mojego dziadka wskazuje na początki demencji?

Witam. Bardzo prosze o podpowiedz co robic z 84 letnim dziadkiem. Dziadek znosi ze smietnika rozne przedmioty, nie chce sie myc, ostatnio byl chory na zapalenie pluc i o ile leki bral to wychodzil na dwor nawet w samej koszuli, choroba raczej nie minela, bo dziadek dalej bardzo kaszle, ale do lekarza isc nie chce. Lekow na choroby przewlekle nie bierze regularnie. Ciagle sie o wszystko czepia, jemu natomiast zwrocic uwagi nie mozna, bo od razu sie zlosci. Nie wiem, chyba wszystko wskazuje na jakies poczatki demencji, ale co robic? Rozmowy nie pomagaja, bo kompletnie nic nie dociera, do lekarzy chodzic nie chce, a my z mama jestesmy juz na skraju cierpliwosci.

Witam. * Proponuję aby Panie jak najszybciej skontaktowały się z lekarzem geriatrą. * Proszę też w kontaktach z dziadkiem nie krzyczeć, nie wyzywać i spokojnie wykonywać wszystkie czynności jakie należy wykonać: wykąpać, zmienić ubranie, przypilnować i podać leki, nakarmić i wyprowadzić na spacer. Jak najmniej wyzwisk i pretensji, dużo czułości i spokoju - wiem, że to trudne, ale tak trzeba. Kiedy się będziecie kontaktować z dziadkiem ze spokojem i szacunkiem do niego, wzajemny kontakt się polepszy. Wizyta u lekarza geriatry jest konieczna. Jeżeli to możliwe, proszę iść do psychologa, aby nauczył Panie jak kontaktować się z osobą chorą w podeszłym wieku. * Życzę powodzenia. Pozdrawiam, Alicja M. Jankowska http://psychoterapie-szczecin.pl