Czy zachowanie mojego dziecka może wskazywać na autyzm?

Witam. Mój syn ma 22 miesiące. Nie mówi nic oprócz hopa hopa (kiedy skaczemy na trampolinie) i naśladowania 3 zwierzątek (zaczął dopiero miesiąc temu). Wcześniej zdarzało się, że mówił mama, tata, baba, ale niewiele razy i nigdy na polecenie. nie chce powtarzać niczego, oprócz ciągłego aaa i wskazywania przy tym na różne przedmioty, oczekując mówienia mu co to jest. Jest bystry. Wie gdzie ma prawie wszystkie części ciała, gdzie mam je ja, pokazuje w książce wszystko o co zapytam. Wie, że kiedy coś zjeść, trzeba wyrzucić papier do kosza. Bardzo lubi zabawę autami, a szczególnie ustawianie ich w rzędzie na szafce. Ale bawi się również w inny sposób, jadąc autkiem po podłodze i mówiąc bum bum. Sika na nocnik. Jest bardzo żywiołowym dzieckiem, nie usiedzi w miejscu przez dłuższy czas, tylko czasem gdy ogląda książki. Gdy był niemowlęciem mało gaworzył. Bardzo lubi reklamy w tv. Kiedy lecą skupia uwagę tylko na nich. Wydaje mi się, że rozumie wszystko. Kiedy pytam czy chce kanapkę, kiwa głową, że nie. Kiedy mówię, że idziemy się kąpać, bierze mnie za rękę i sam prowadzi do łazienki. Mówi dużo ale po swojemu. Nic co byłoby zrozumiałe. Szybko wpada w histerię kiedy coś mu nie wyjdzie, albo czegoś nie dostanie. Niezbyt lubi okazywać czułość. Czasem kiedy poproszę o buziaka, to mi go da i się przytuli ale czasem się wyrywa. Bardzo lubi inne dzieci. Cieszy się kiedy może się z nimi bawić, dużo się wtedy śmieje. Czasem kreci się w kółko, ale wydaje mi się, że pokazuje wtedy jak tańczy, bawi się. Kiedy pokaże mu jakiś przedmiot, od razu na niego patrzy. Jeżeli coś chce, bierze mnie za rękę i pokazuje to. Bardzo się boje, że są to pierwsze objawy autyzmu. Jestem umówiona do lekarza, ale jednak muszę jeszcze chwilę poczekać, a bardzo mnie to martwi i szukam jakiejś podpowiedzi czy to może być to?

Witam, martwi się Pani o rozwój synka. Jest Pani umówiona z lekarzem, proszę cierpliwie poczekać na wizytę. Trudno mówić o diagnozie bez obserwacji dziecka. Proszę wejść na stronę: http://badabada.pl Być może po zapoznaniu się z informacjami, wykonaniu testu, będzie Pani spokojniejsza.
Pozdrawiam

Dzień dobry,

Rozumiem, że jako młoda mama jest Pani szczególnie wyczulona na doszukiwanie się w Pani synku prawidłowości bądź nieprawidłowości jego rozwoju, a Pani opis wskazuje, że rzeczywiście jest Pani uważnym obserwatorem swojego dziecka. Zastanawiam się jednak, które zachowania Pani synka uznaje Pani za objawy wskazujące na niewłaściwy bądź zaburzony jego rozwój, ponieważ wnioskując z opisu można stwierdzić, że jego rozwój przebiega jak najbardziej normalnie. Być może można się zastanowić nad tym, z jakiego powodu synek nie spieszy się do nauki mówienia, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że chłopcy zasadniczo zaczynają mówić później, niż dziewczynki. Możliwe, że przyczyną tego jest jego swoiste "lenistwo" - skoro synek nie używając słów uzyskuje to, co jest mu w danym momencie potrzebne, nie ma logicznego uzasadnienia, by uczyć się mówić. Można więc spróbować motywować dziecko do używania słów mówiąc np. że nie rozumie Pani, czego chce, gdy używa "swojego" języka, jednak nie wydaje się, by trzeba było się nad tym jakoś specjalnie skupiać. Potrzeba używania języka do porozumiewania się z innymi pojawia się bowiem wtedy, gdy odczuwamy potrzebę przekazania bardziej złożonych treści, niż "daj", czy "chcę".
Dlatego też sugerowałbym zachowanie spokoju i spokojne oczekiwanie na konsultację lekarską, która z całą pewnością da pozytywny i satysfakcjonujący wynik.

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski
www.abovo.bialystok.pl

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!
Oprócz wizyty lekarskiej warto też skonsultować dziecko u logopedy i psychologa. Z opisu wynika, że najtrudniej dziecko radzi sobie w obszarach mowy tu zapewne będzie konieczna pomoc terapeuty.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Z pozdrowieniami Agata Majda
www.pracowniaterapeutyczna.eu