Czy zachowanie mojego dziecka to oznaka autyzmu?

Autyzm Witam. Mój synek ma 22 miesiące. Nie mówi nic oprócz hop hop kiedy skaczemy na trampolinie, naśladowania 3 zwierzątek (ale robi to od niedawna) i gadania po swojemu. Kiedy zapytam go gdzie jest jakieś zwierzątko w książce, czy na podwórku, od razu pokazuje je palcem. Kiedy pokazuje mu coś, np samolot to patrzy na niebo. Lubi rysować i bawić się samochodami. Najczęściej ustawia je w rzędzie na szafce, ale czasem też jeździ po podłodze i mówi bum bum. Jest bardzo energiczny. Dużo biega, nie usiedzi w miejscu, chyba, że ogląda książki. Lubi reklamy w tv. Bardzo lubi bawić się z innymi dziećmi. Śmieje się dużo przy tym i cieszy, a gdy musimy wracać do domu płacze, bo nie chce jechać. Czasem kreci się w kółko, ale wydaje mi się, że to jest jego taniec lub zabawa. Korzysta z nocnika. Kiedy się cieszy klaszcze w dłonie. Reaguje na swoje imię tylko czasami. Wydaje się zbyt zajęty czymś innym. Nigdy nie chciał naśladować po mnie zwierząt, lub powtarzać słów. W okresie niemowlęcym mało gaworzył. Szybko się denerwuje i wpada w histerię kiedy coś mu nie wychodzi, lub czegoś nie dostanie. Na wszystko pokazuje palcem i mówi: aaa, oczekuje tego, żeby mówić mu co pokazuje. Kiedy czegoś chce, poprowadzi mnie za rękę i pokazuje. Niezbyt lubi okazywac czułość. Czasem gdy poproszę o buziaka lub żeby mnie przytulil zrobi to ale czasem się wyrywa. W nocy zawsze przechodzi do mnie do łóżka. Boje się, że to mogą być pierwsze objawy autyzmu. Mam umówiona wizytę, ale jednak za jakiś czas, a bardzo się denerwuje i nie mogę przestać o tym myśleć. Proszę odpowiedzieć mi czy jego zachowania są bardzo zbliżone do dziecka z autyzmem?

Witam Panią,
Nie można na portalu postawić diagnozy trzyletniemu
dziecku nie widząc dziecka.
Opisane przez Panią objawy są absolutnie nie wystarczające
do stwierdzenia czy wykluczenia zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Każde dziecko rozwija się w swoim tempie.
Zmiany które następują w rozwoju innych dzieci,
nie muszą być tożsame z postępami Pani dziecka.
Z Pani opisu wynika, że synek rozwija się prawidłowo.
Jeżeli jednak uważa Pani, że dzieje się cokolwiek niepokojącego
w rozwoju lub zachowaniu Pani synka, należy udać się z dzieckiem
do lekarza pediatry lub psychologa dziecięcego.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
Wizyta u specjalisty to ma pewno dobry pomysł. Proszę się nie denerwować. Psycholog oceni rozwój dziecka i na pewno wyjaśni czy jest on prawidłowy czy nie. Każde dziecko rozwija się indywidualnie. Pewnych umiejętności nabiera szybciej pewnych nie i to wszystko nie musi oznaczać zaburzeń.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam
Agata Majda
www.pracowniaterapeutyczna.eu