Czy zachowanie mojego syna może oznaczać autyzm?

Witam mieszkamy w uk jak bylismy u siostry w pl. po powrocie siostra zadzwonila do mnie i powiedziala żebym zbadał syna na tle autyzmu ponieważ jak byliśmy to układał samochody w szeregu i po razie posluchania piosenki nucil ja dodam ze syn ma 3latka jest energiczny i jak dla mnie wygląda normalnie bawi się z dziećmi lubi tanczyc i słuchac muzyki.ma chomika o którego dba ale zmartwilo mnie zainteresowanie siostry.

Dzień dobry,

Nie, zachowanie Pana syna nie odbiega od normy. Sam fakt układania zabawek w szeregu nie jest wyznacznikiem zaburzenia rozwojowego w postaci autyzmu !

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwojowym przejawiającym się w wielu sferach funkcjonowania dziecka, przede wszystkim w sferze komunikacji, empatii i adaptacji. Opisane przez Pana zachowania przejawiają także zdrowo rozwijające się dzieci.
Jeśli jest Pan mocno zaniepokojony warto przyjrzeć się czy syn przejawia jakieś zachowania nietypowe, stereotypowe, ma trudności w relacjach, nie potrafi adaptować się do zmian, ma trudności lub nie komunikuje się itp. Wówczas dopiero warto zgłosić się do specjalisty celem potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy autyzmu lub zespołu Aspergera (autyzm wysoko funkcjonujący).

Trudno ocenić takie zachowanie na podstawie podanych objawów.Nie zaszkodzi przyglądać się dziecku, tj. jego rozwojowi.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Bardzo trudne jest do oceny to co Pani napisała. Zbyt mało informacji, a układanie autek w rządku jeszcze o niczym nie świadczy. Jeśli ma Pani wątpliwości co do rozwoju dziecka to proszę porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu może uda się uzyskać skierowanie na badania specjalistyczne.
Zapraszam do Highworth na konsultację i badanie funkcjonalne.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu