Czy zachowanie mojego synka wskazuje na to, że ma autyzm?

Mój syn ma 2 lata i 8 miesięcy. Bardzo martwi mnie jego zachowanie, gdziekolwiek pójdziemy, to on ociera się o wszystko, tzn. o meble, o drzwi, jak wchodzimy do sklepu, to ociera się o wszystkie półki. Drugi problem to to, że od małego wszystko puszcza w ruch kołowy, uwielbia wszystko co się kręci i sam lubi się kręcić, np. potrafi chodzić dookoła stołu z 10 razy i przy okazji ociera się o krzesła. Nie mówi wiele, kilka słów, nienawidzi obcinania włosów i paznokci. Uwielbia oglądać bajki, może cały dzień siedzieć i oglądać bajkę, szczególnie jedną i jak ogląda bajki, to nie reaguje jak się go woła - czy to jest normalne zachowanie 2.5-latka? I ostatnie zachowanie, co mnie niepokoi to to, że jak idzie spać to zanim zaśnie, to może sam sobie tak leżeć w łóżku z 2 godziny i sam gadać do siebie, a jak wstanie i nie pójdę do niego, to tak samo. Czy to jest normalne?

Dziękuję bardzo.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam;)

Zachowanie dziecka wydaje się "dziwne", choć trudno jednoznacznie powiedzieć czy to autyzm, choćby dlatego, że nie wspomina Pani, czy dziecko zachowuje się tak i reaguje "od zawsze" czy od niedawna, np. kiedy skończyło 2.5 roku. Ważne jest to o tyle, że niektóre zachowania, które wydają się rodzicom niepokojące mogą wynikać z fazy rozwojowej, w którą właśnie "weszło" dziecko. Należą do nich np. niechęć do zmian, domaganie się pewnych powtarzalnych czynności.
Zachęcam do skonsultowania się z psychologiem dziecięcym i logopedą lub neurologopedą, aby dowiedzieć się czy rozwój maluszka przebiega prawidłowo oraz aby podjąć terapię, np. mowy;)

Pozdrawiam

Witam. Potrzebę ocierania się, kręcenia się i kręcenia innymi przedmiotami, zaś niechęć do obcinania włosów i paznokci można tłumaczyć zaburzeniami SI (przetwarzania sensorycznego), które chłopiec prawdopodobnie posiada. Niepokojący jest opóźniony rozwój mowy (2 letnie dziecko powinno już wypowiadać około 300 słów i budować proste zdania, zaś Synek mówi tylko kilka słów). Niepokoi także brak reakcji na imię, oraz brak potrzeby kontaktu z rodzicami (chłopiec przed snem i po przebudzeniu nie szuka rodziców, nie woła ich). Sugerowałabym konsultację u neurologopedy, a także w placówce diagnozującej dzieci z autyzmem (dzieci z autyzmem często prezentują zaburzenia SI).
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/