Czy zachowanie mojej trzyletniej córeczki odbiega od normy?

Jestem dość młodą matką prawie 3-letniej Majeczki i chciałabym się dowiedzieć, czy mam powody do niepokoju? Moja córka w czerwcu kończy 3 latka. Jest rozbieganą dziewczynką, która lubi skakać i biegać po pokoju. Ciężko jest skupić jej uwagę na podstawowych rzeczach, zabawkach. W wieku 3 lat potrafi powiedzieć tylko swoje chińskie słowa i powtarzać czasami komendy "zejdź" "zostaw to" uspokój się " daj" masz". Często biorąc prysznic potrafi po mnie policzyć od 1 do 10. Jej zabawy w dzień wyglądają tak, że najwięcej czasu spędza na bieganiu i skakaniu po łóżku. Często przynosi pojemniki z zabawkami, żeby rozsypać w pokoju, po czym w ogóle się nimi nie bawi. Lubi wystukiwać wcześniej usłyszane rytmy czymkolwiek. Jeśli coś chce, nie powie tego wprost, tylko złapie za rękę i zaprowadzi, pokazując daną rzecz. Bardzo rzadko reaguje na swoje imię i ciężko jest złapać z nią kontakt wzrokowy. Bardzo często lubi się przytulać, ale na krótko, trwa to niecałą 1 min. Czy zachowanie mojego dziecka w wieku 3 lat jest normalne, czy jej umiejętności nie są zbyt małe, czy jest to oznaka opóźnienia w rozwoju? Często zastanawiam się, czy nie jest to aby moja wina, bo gdy córka miała 1,5 roku musiałam iść do pracy, córka zostawała z mężem i czy brak zainteresowania mógł spowodować to, że mało osiągnięć ma na swoim koncie moja córka? Proszę o poradę o jakąś ewentualną wizję jak to powinno wyglądać i czy to jest opóźnienie?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam.

Zachęcam przede wszystkim do podjęcia działań zmierzających do rozwijania umiejętności dziecka. Konieczna jest wizyta u logopedy oraz psychologa dziecięcego, aby ocenić jak przebiega rozwój i jakie umiejętności koniecznie należy rozwijać. Aktywność dziecka zależy od wewnętrznej motywacji, ale również od tego czego nauczą go rodzice. Ważne jest zachęcanie dziecka, poprzez pokazywanie, modelowanie różnych umiejętności i zachowań. Dziecko samo z siebie na pewne rzeczy nie wpadnie, nie domyśli się ich, konieczne jest podpowiedź ze strony dorosłych choćby, aby pokazać w co się bawić i jak to robić.

Pozdrawiam

Witam. 2 letnie dzieci powinny już wypowiadać około 300 słów i tworzyć proste zdania. Córeczka ma 3 lata i potrafi powiedzieć tylko kilka słów. Niepokojący jest brak kontaktu wzrokowego i brak reakcji na imię. Nie bawi się adekwatnie zabawkami, tylko je rozsypuje, zaś inne jej zabawy, to głównie bieganie i skakanie po łóżku. Ma duże problemy ze skupieniem uwagi. Radziłabym udać się z Córeczką na konsultację do psychologa dziecięcego oraz logopedy specjalisty neurologopedy.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Na pewno rzuca się w oczy nadpobudliwe zachowanie jak również takie impulsywne bezcelowe działania( wyrzucanie klocków). To czy dziecko jest opóźnione czy nie trudno jest określić bez badania poziomu rozwoju w poszczególnych obszarach. Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u psychologa, który przebada dziecko pod tym kątem
Pozdrawiam AM