Czy zaczął się poród?

Jestem w 37. tyg ciąży. Od dwóch dni bolą mnie pachwiny, wydziela się spora ilość śluzu.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pord rozpoczyna się dopiero, gdy zaobserwuje się regularne, bolesne skurcze, pojawiające się co najmniej raz na 10 minut. Czasem pierwszą oznaką porodu jest odpłynięcie płynu owodniowego - raczej trudno pomylić go z jakąkolwiek wydzieliną pochwową, ponieważ wypływa on zwykle w dużych ilościah i pod dużym ciśnieniem.

Opisane przez Panią bóle są związane najpewniej z pociąganiem przez ciężarną macicę za więzadła obłe, które przebiegają przez pachwiny. Śluz szyjkowy jest natomiast w czasie ciąży fizjologicznie obfitszy niż u nieciężarnych. Jeżeli nie jest on żółty/zielonkawy i nie ma przykrego zapachu, to nie ma powodów niepokoju.

Pozdrawiam serdecznie!