Zagęszczanie sosu skrobią ziemniaczaną a zagęszczanie mąką pszenną

Witam, czy zagęszczanie sosów skrobią ziemniaczaną jest zdrowszą alternatywą dla zagęszczania mąką pszenną? Czym w ogóle można to robić bez szkody dla zdrowia i smaku? Bardzo często wykonuję poprawy właśnie z użyciem sosów, różnego typu pieczone mięsa itp. i zastanawiam się która metoda zagęszczania sosu jest najlepsza dla zdrowia. Czy są tu jakieś różnice/zależności? Czy to w ogóle robi różnicę czy wykonuje się zagęszczanie sosu skrobią ziemniaczaną czy mąką pszenną? I jeszcze chciałabym zadać pytanie dotyczące mięsa. Czy mięso z szynki wieprzowej można zjadać raz w tygodniu i czy jest zdrowsze od łopatki lub karkówki? Wydaje mi się, że jakiś czas temu spotkałam się z taką opinią, ale wolałabym ją zweryfikować. Mam w domu prawdziwego mięsożerce a chcę by był zdrowy bo bardzo go kocham:-) proszę o pomoc:-) pozdrawiam i życzę dużo zdrowia w Nowym Roku!

Dzień dobry,

zagęszczanie sosów można prowadzić poprzez odparowanie nadmiaru ilości wody lub można w celu zagęszczenia dodać mielony len.
Jeżeli nie będzie taka forma smakowała - można stosować niewielką ilość mąki - może być pszenna - ale nie należy jej zasmażać.

Szynka wieprzowa zawiera mniej tłuszczu od łopatki czy karkówki - jest to lepsze rozwiązanie. Natomiast odpowiadając na częstość spożywania takiego mięsa - jeżeli badania cholesterolu są w normie to można wprowadzić do diety.

Alternatywą dla wieprzowiny może być wołowina albo np. indyk czy królik.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

Witam,
Zarówno skrobia ziemniaczana jak i mąka pszenna będą na podobnym poziomie podnosić kaloryczność potrawy, warto skorzystać z innych metod zagęszczania sosu jak np. redukcja płynu czy miksowanie warzyw w sosie. Mięso z szynki wieprzowej zawiera mniej tłuszczu niż karkówka czy łopatka. Tygodniowo zaleca się spożywać do 0,5 kg mięsa i wędlin, najlepiej chudego. Mięso można częściowo zastąpić rybami.
Pozdrawiam