Czy zagrożenie jest duże?

"Obustronne zmiany stwardniąjące o mieszanym charakterze - dominuje przerost gruczołowy. Obustronne, liczne, odcinkowe duktektazje i torbiele proste, wielkości do 1cm, rozsiane w miąższu." Moja babcia od strony mamy zmarła na raka piersi dlatego mam bardzo duże obawy. Oprócz tego lewa pierś bardzo mnie boli, jest ona cały czas obolała, drętwieje czasami i z tym lewa ręka. Bardzo proszę o radę - co powinnam zrobić? Lekarz powiedziała tylko tyle, żebym raz w roku robiła USG, ale co mam zrobić gdy boli?

Pozdrawiam i z góry dziekuję.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Obraz USG wskazuje na mastopatię - łagodne schorzenie piersi, które polega na zwyrodnieniu tkanki piersi i tworzeniu się w niej różnego rodzaju przerostów, torbieli i zgrubień. Samo w sobie schorzenie nie jest groźne, może jedynie utrudniać diagnostykę ewentualnych zmian nowotworowych.

Szkoda, że nie napisała Pani w jakim jest wieku - inne zalecenia są dla osoby młodej, inne dla osoby po menopauzie. U kobiet młodych wystarczy obserwacja (co 6-12 miesięcy USG)  w razie dolegliwości bólowych stosowanie preparatów typu olej z wiesiołka (dostępny w aptece bez recepty) lub preparatów typu Mastodynon. U kobiet po 35. roku życia - oprócz wyżej wymienionych należy wykonać mammografię, od 40. roku życia wzwyż - co rok.

Oprócz tego, skoro były w Pani rodzinie zachorowania na raka piersi, można zgłosić się do Poradni Genetycznej - skierowanie od lekarza rodzinnego - adresy można znaleźć w internecie.

Pozdrawiam serdecznie