Czy zajście w ciążę bedzie miało jakiś wpływ?

Mam 23 lata. Wykryto u mie włókniaka piersi o FA os 14mm doły pachowe wolne.

Czy zajście w ciążę coś może spowodować? Czy nie ma żadnych konsekwencji, może pomóc czy coś zaszkodzić?

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!
Włókniakogruczolak (fibroadenoma, FA) jest najczęściej występującym łagodnym guzem piersi u młodych kobiet. Pomimo, że transformacja w nowotwór złośliwy jest bardzo rzadka zalecenia mówią o chirurgicznym usuwaniu zmiany gdy jest ona wyczuwalna w badaniu przedmiotowym palpacyjnie. W innych przypadkach można odstąpić od leczenia operacyjnego z zastrzeżeniem wykonywania regularnego badania USG piersi z oceną ewentualnej progresji zmiany. Sam guz nie ma wpływu na przebieg ciąży czy też karmienie. Jednak zmiany hormonalne w czasie ciąży mogą wpłynąć na guz powodując jego powiększenie - związane jest to ze zwiększoną produkcją hormonów płciowych w ciąży powodujących rozrost tkanki gruczołowej w piersiach - w tym tkanki guza. Powiększony gruczolakowłókniak może wymagać usunięcia chirurgicznego po ciąży. Nie należy jednak nim się aktualnie zbytnio przejmować.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.