Czy zakażenie boreliozą może dać objawy po 40 latach?

Czy zakażenie boreliozą może dać objawy po 40 latach? 40 lat temu ukąsił mnie klaszcz, wystąpił rumień, przeszedłem zapalenie opon mózgowych (oddział zakaźny). Odczuwam bóle nóg (tylna powierzchnia - od połowy uda do połowy podudzia, staw kolanowy). Refluks przeł. żołądkowy - aktualnie w leczeniu. Mrowienie dłoni i palców stóp. Czy po 40 latach jest możliwe wykrycie w organizmie krętków Borrelia?

Teoretycznie jest to możliwe, ponieważ krętek jest pasożytem wewnątrzkomórkowym i mogą przetrwać formy wewnątrzkomórkowe. Bardziej prawdopodobne jest jednak ponowne ukąszenie przez kleszcza i infekcja.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n. med. Łukasz Kmieciak