Czy zalecane jest robienie przerw w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych?

Szanowni Państwo! Planuję jeszcze przez najbliższe sześć lat nie zachodzić w ciążę. Mam 21 lat. Do tej pory potrafiłam zaufać jedynie antykoncepcji hormonalnej. Od stycznia 2007 do stycznia 2009 brałam tabletki antykoncepcyjne. Po tym czasie zrobiłam półroczną przerwę, by przekonać się, czy moje dawne dolegliwości z miesiączką wrócą i w ogóle jak zareaguje mój organizm. Dokładnie po połowie roku okres znów był bolesny i uciążliwy, więc wróciłam do tabletek. Muszę dodać, że w momencie ich odstawienia byłam przekonana, że do nich wrócę, a tę przerwę zrobiłam dla komfortu psychicznego. Moja ginekolog nigdy nie robiła mi badań hormonalnych, a na przerwę zareagowała śmiechem, twierdząc, że niektóre jej pacjentki biorą takie tabletki od 16 lat i nigdy nie robiły przerw. Ostatnio dowiedziałam się, iż warto robić takie badania, czy wszystko funkcjonuje w naszej gospodarce hormonalnej prawidłowo, by uniknąć innych chorób. Teraz zbliża się czas, w którym kontynuuję branie tabletek 1.5 roku. Zastanawiam się, czy wykonać taką przerwę, czy jest zalecana. Ponieważ w przyszłości bardzo chciałabym urodzić zdrowe dziecko i zrobię wszystko, by go nie narazić, ale muszę czekać jeszcze 6 lat, co oznaczałoby jeszcze 3 przerwy, oczywiście bardzo ryzykowne. Chciałabym się również poradzić, czy są jakieś statystyki, które ukazują dane o chorych dzieciach, które są wynikiem zajścia w ciążę zaraz po odstawieniu tabletek? To nie daje mi spokoju. Jakie będę miała problemy z płodnością, jeśli nie zrobię przerwy i będę brała te tabletki jeszcze 6 lat, w sumie 7.5 roku. Co Państwo na to?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Faktycznie nie ma powodów do robienia przerw w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej, chyba że planuje się ciążę, występują działania niepożądane lub z innych subiektywnych przyczyn. Preparaty najnowszej generacji, zawierają znacznie mniejsze dawki hormonów od tych starszych i nie wywołują wielu powikłań.

Nie ma badań na temat wpływu antykoncepcji hormonalnej na rozwój płodu poczętego w trakcie ich przyjmowania. Jeżeli jednak odstawi Pani tabletki przed próbami poczęcia, niezależnie od czasu ich przyjmowania, nie będzie miało wpływu na rozwój dziecka. Należy jednak pamiętać, że przy tak długim stosowaniu antykoncepcji przez pierwsze 6 miesięcy może dojść do zaburzeń miesiączkowania, w czasie których szanse na zajście w ciążę będą zmniejszone. Po tym czasie gospodarka hormonalna powinna jednak wrócić do normy.

Na koniec, badania kontrolne, o których Pani wspomina należy wykonywać raz na pół roku. Są to głównie próby wątrobowe, których wykonanie może zlecić także lekarz rodzinny. Przy tych badaniach nie ma potrzeby odstawiania tabletek.

Pozdrawiam