Czy zapalenie gruczołu krokowego może być powodem braku erekcji?

Witam. Proszę o pomoc! Mam 40 lat, mężczyzna. Kilka miesięcy temu, zauważyłem, że podczas ejakulacji pojawiła się krew. Zbagatelizowałem to, ale po 2 miesiącach zaczęły się problemy z erekcją. Miesiąc temu już wogóle nie było o tym mowy. Wybrałem się do urologa, stwierdził on po badaniu, że mam zapaleniu gruczołu krokowego, przepisał mi T**** 50, w dodatku z powodu swojego siedzącego trybu życia, przyplątały się żylaki odbytu, jestem w trakcie leczenia żylaków. Czy zapalenie może mieć aż taki wpływ na erekcję? A jeśli nie, to jakiej innej przyczyny należy szukać? Jakie wykonać badania przed udaniem się do seksuologa, czy też androloga, prosiłbym o podanie rodzaju badań. Dziękuję z góry za odpowiedź. Robert.

Lek. Marcin Buczek

Szanowny Panie,

zapalenie gruczołu krokowego, podobnie jak inne choroby prostaty, mogą dawać objawy w postaci zaburzeń potencji. Jednak będąc w wieku 40 lat, dobrze jest zbadać się w poszukiwaniu innych przyczyn zaburzeń potencji

Panel badań powinien zlecić urolog/seksuolog, do którego się Pan wybierze. Weźmie on pod uwagę zarówno chorobę prostaty, jak i zaburzenia erekcji. Z pewnością będzie tam badanie ogólne moczu, posiew moczu (jeśli w badaniu moczu wyjdą bakterie), PSA, morfologia, lipidogram, poziom testosteronu, doppler naczyń krwionośnych prącią i kończyn dolnych, usg prostaty.