Czy zapalenie płuc leczy się tylko antybiotykiem?

Witam, chciałam się dowiedzieć: czy zapalenie płuc leczy się wyłącznie antybiotykiem? Syn już 3 razy w krótkim czasie chorował na zapalenie oskrzeli - dwa pierwsze leczone antybiotykiem, a 3 już wyleczyliśmy B*** i P***. Po tygodniu uczęszczania do przedszkola znów zaczął kaszleć. Miał suchy duszący kaszel. Po wizycie u lekarza okazało się, że infekcji nie ma, oskrzela i płuca czyste. Po 3 dniach kaszel zmienił się na mokry, a lekarz stwierdził zapalenie płuc. Ze zdjęcia wykonanego po wizycie lekarza wyszły niewielkie zagęszczenia miąższowe w dolnoprzyśrodkowej części płata dolnego lewego. Poza tym obraz narządów klatki piersiowej jest prawidłowy. Z badań krwi Gran. kwasochłonne 10% (norma 1-5), a Limfocyty 55% (norma 25-50), pozostałe wyniki w normie. Od tej wizyty minęły 4 dni i lekarz stwierdził, że to alergia lub pasożyty. Tym razem w płucach nic nie słyszał, ale kazał wziąć antybiotyk. Czy jest inny sposób leczenia płuc niż branie antybiotyku? Tym bardziej, że padło stwierdzenie, że najprawdopodobniej to alergia?
ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami, antybiotykoterapię powinno stosować się w rozpoznanym bakteryjnym zapaleniu płuc.

Jeżeli mamy do czynienia z zapaleniem płuc wirusowym, a nawet wtedy, gdy stwierdzono etiologię bakteryjną, a dziecko jest w wieku między 4 miesiącem a 5 rokiem życia i zapalenie płuc ma przebieg łagodny bez wysokiej gorączki można rozważyć rezygnację z antybiotyku.

W takiej sytuacji stosujemy leczenie objawowe, które polega na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

W łagodzeniu kaszlu największe znaczenie ma prawidłowa pielęgnacja, czyli zapewnienie dopływu chłodnego i wilgotnego powietrza przy jednoczesnym ogrzaniu dziecka.
Ważne jest również odpowiednie nawodnienie i dieta.

Pozdrawiam!