Czy zapalenie płuc ma związek z alergią?

Witam! Mój syn urodził się 10.07.2010r. Pod koniec października zaczął chorować na zapalenie płuc, bez gorączki, bez braku apetytu. Później znowu zachorował na zapalenie płuc w grudniu i teraz znowu w styczniu, wszystkie choroby przebiegają tak samo, czy to jest możliwe, że alergia może powodować zapalenia płuc? Nie wiem czy ma to znaczenie, ale mój mąż ma alergie na roztocza, sierść psa, jest w dodatku astmatykiem, moja mama również jest alergikiem, moja siostra również, tylko ja nie jestem alergikiem. Mam pytanie czy to może wskazywać na to, że syn ma alergie? Jeśli tak to jak można ją leczyć u 6-miesięcznego dziecka?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Nawracające zapalenia płuc rzeczywiście mogą mieć związek z alergią. Mogą być bowiem wynikiem alergii. Tym bardziej, że Pani dziecko, ma zwiększone szanse na bycie alergikiem, ze względu na dodatni wywiad rodzinny. By to jednak ocenić, koniecznie powinna skonsultować się Pani z lekarzem pediatrą alergologiem lub pulmonologiem, którzy zlecą odpowiednie badania.
Proszę jednak pamiętać, że takie nawracające infekcje mogą być wynikiem również innych schorzeń, takich jak na przykład mukowiscydoza czy zaburzenia odporności.