Czy zaparcia mogą powodować poronienie?

Witam,
jestem w 7 tyg. ciąży i odczuwam dolegliwości związane z zaparciami, czyli bóle brzucha, problemy z wypróżnianiem. Do tego często miewam upławy - są one przezroczyste lub jasno białe. Czy to normalne podczas ciąży? Czy zaparcia mogą powodować poronienie?

Witam serdecznie,

podczas ciąży wydzieliny z pochwy może być nieco więcej. Jeżeli nie towarzyszy jej świąd oraz nie ma ona nieprzyjemnego zapachu, nie ma powodów do obaw. Proszę jednak przy kolejnej wizycie u ginekologa powiedzieć o tej sprawie.

W czasie ciąży perystaltyka ulega zwolnieniu. Dlatego mogą pojawić się zaparcia. Proszę dbać o dobre nawodnienie, czyli 2,5-3 l na dobę oraz odpowiednią dietę, czyli kefiry, jogurty, warzywa.
Zaparcia nie powinny przyczynić się do poronienia.

Pozdrawiam