Czy zaprzestanie masturbacji to dobry krok?

Witam, Chciałbym się dowiedzieć czy zaprzestanie masturbacji w moim przypadku to dobry krok i po jakim czasie wróci wszystko do normy? Otóż mam 16 lat, masturbowałem się ok. 3 lata codziennie nieraz nawet parę razy na dzień i nagle, w wieku 15 lat, zmniejszył się mój popęd seksualny oraz osłabił się mój penis (słabiej go czuję i członek też mniej odczuwa np. dotyk). Czy to wina masturbacji i czy masturbacja nie spowodowała jakichś znacznych zaburzeń? Dodam, że jestem zdrowy, od zaprzestania masturbacji ćwiczę oraz dużo biegam. Mam jeszcze jedno pytanie: czy przy zbliżeniu z kobietami wszystko będzie okey? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Zbyt częsta masturbacja może prowadzić do obniżenia popędu płciowego, zaburzeń erekcji lub przedwczesnego wytrysku, a także dosyć często do uzależnienia co wywiera wyniszczający wpływ na osobowość i rozwój życia seksualnego/towarzyskiego.
Bardzo dobrze, że zdecydował się Pan na zerwanie z masturbacją. Zdrowy styl życia powinien wpłynąć pozytywnie na organizm i psychikę. Problemy powinny ustąpić po kilku tygodniach.
Redakcja abcZdrowie.pl