Czy zaszczepić ją szczepionką skojarzoną odpłatną czy refundowanymi?

Witam, zbliża się termin szczepień mojej córeczki. Wciąż mam dylemat czy zaszczepić ją szczepionką skojarzoną odpłatną czy refundowanymi. Proszę o informację 1. które są bezpieczniejsze? 2. Czy szczepionki refundowane są tak samo dobre jak skojarzone? 3. Czy te refundowane zawierają więcej substancji konserwujących (tiomersal, aluminium itp) czy tyle samo co skojarzone? 4. Jakie jest pochodzenie szczepionek skojarzonych a jakie refundowanych? (kraj produkcji) z góry dziękuję za pomoc, pozdrawi

Lek. Tomasz Budlewski

Ogólnie mówi się ze szepionkibte różnią się przede wsystkim tym iż mniej razy kłuje się dziecko co do pozostałych informacji wszystko wyjaśni lekarz najlepiej przeprowadzający kwalifikacje do szczepienia