Czy zawal serca może mieć łagodny przebieg?

Dzien dobry Prosze mi powiedziec czy zawal serca moze miec lagodny przebieg. Wszedzie sie czyta, ze towarzyszy mu bardzo silny bol jednak moja bratowa miala bolesci w klatce piersiowej, plecach, odretwienie lewej reki i zuchwy a mimo tego sama byla w stanie pójść na pogotowie gdzie stwierdzono zawał. Czy te wszystkie obiawy przy zawale zawsze wystepuja jednocześnie czy można podczas zawalu odczuwać jedynie np bol w mostku bez drętwienia lewej ręki bólu pleców itp. pytam bo ja odczowam bole w mostku i plecach jednak nie dretwieje mi reka czy bol promieniuje do szczeki. Innym razem z koleji mam mrowienie w lewej dloni ale nie boli mnie w klatce piersiowej. Czy zawal daje wczesnie jakies oznaki ze sie zbliza? Dziekuje i powdrawiam

Lek. Paweł Szadkowski

Objawy mogą być różne. Opisany przypadek bratowej dokładnie obrazuje, gdzie ból może promieniować przy zawale serca. Ale nie zawsze występują wszystkie te objawy. Zależy to od stopnia niedokrwienia serca i od naczynia, które zostało "zatkane". Są sytuacje, gdzie dana osoba przez wiele lat odczuwa dolegliwości ze strony serca, np. ból w klatce, duszność i dopiero po długim czasie dochodzi do rzeczywistego zawału serca. (objawy były spowodowane przewężeniem naczynia, np. przez blaszkę miażdżycową, zawał już zamknięciem). Są też osoby, u których nigdy nie było żadnych objawów, nagle dochodzi do zatkania naczynia, np. przez oderwaną blaszkę miażdżycową. Objawy pojawiają się nagle, niespodziewanie. Nie ma na to reguły. Jeśli Pan się martwi swoimi objawami, proszę udać się do lekarza, może Pan wykonać ekg, oznaczyć troponiny sercowe.