Czy zawał serca może mieć podłoże genetyczne?

Czy zawała serca może mieć podłoże genetyczne? Jeśli u mnie w rodzicie każde pokolenie przechodzi zawał serca to ja też mogę się go spodziewać.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, wystąpienie zawału związane jest z chorobą niedokrwienną serca, której etiologia jest wieloczynnikowa. pewną rolę odgrywają predyspozycje dziedziczne, ale z pewności nie są one dominujące. Istotne znaczenie ma przede wszystkim styl życia (dieta, aktywność, masa ciała, stężenie cholesterolu, palenie papierosów). Pozdrawiam.