Czy zawroty głowy mogą być spowodowane przez zniesienie lordozy szyjnej?

  Witam. Jestem 30-letnią kobietą. Od jakiegoś czasu cierpię na zawroty głowy. Nie są one zbyt silne, ale uciążliwe. Chodząc czuję się niepewnie. Najbardziej dokuczają mi w nocy. Każde przekręcenie się na łóżku odczuwam jak zawrót.Nasilają się też jak schylam głowę mocno na dół i jak się położę. Jak chodzę jest trochę lepiej. Kiedyś laryngolog stwierdził, że mam nadwrażliwość błędnika .Ostatnio robiłam badanie RTG odcinka szyjnego kręgosłupa, gdyż cierpię na ból karku i głowy w okolicy potylicznej. Na zdjęciu wyszło zniesienie lordozy szyjnej. Czy to może być przyczyną zawrotów? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Przyczyn zawrotów głowy może być wiele. Jednym z nich może być skrzywienie lub zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego (w tym przypadku najdokładniej nieprawidłowości pokazuje badanie rezonansu magnetycznego). Poza tym problemy laryngologiczne (np. z błędnikiem) także mogą powodować zawroty głowy. Wśród innych przyczyn są również nieprawidłowości w mózgu, zwężenia w tętnicach szyjnych, a także anemia, czy niskie lub wysokie ciśnienie tętnicze.

Myślę, że powinna Pani udać się do lekarza rodzinnego (pomiar ciśnienia tętniczego, podstawowe badania laboratoryjne z krwi), a w następnej kolejności na konsultację do laryngologa i neurologa. Bardzo możliwe jest (choć trudno to oceniać korespondencyjnie), że do zawrotów głowy przyczyniają się u Pani zarówno problemy laryngologiczne, jak i skrzywienie kręgosłupa szyjnego.