Czy zawsze konieczne jest założenie wkładu korzennego?

Witam, Na martwa przeleczona kanalowo jedynke zostala mi zalozona korona pelnoceremiczna ale bez wkladu korzeniowego. Martwie sie ze praca protetyczna nie bedzie trwala. Czy zawsze konieczne jest zalozenie wkladu korzennego i czy mozna to wykonac po zalozeniu korony.

Dobry wieczór,
ząb leczony kanałowo nie jest już tak wytrzymały na urazy jak ząb zdrowy, nigdy nie leczony. Wkład koronowo-korzeniowy oraz korona protetyczna mają za zadanie wzmocnić strukturę zęba, szczególnie w przypadku małej ilości tkanek zęba (części nad dziąsłem). Wkład wykonuje się by odbudować rdzeń zęba, na który później zakłada się koronę protetyczną.
Wykonanie konkretnej odbudowy protetycznej jest najczęściej występuje po badaniu i analizie warunków w jamie ustnej i warunków zgryzowych. Jeśli ząb nie był bardzo zniszczony możliwe, że lekarz prowadzący leczenie zdecydował jedynie o wykonaniu korony.
Pozdrawiam