Czy zażywanie antybiotyku ma wpływ na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Jestem zmuszona od jutra wziąć antybiotyk T***. Jutro jest pierwszy dzień 7-dniowej przerwy między opakowaniami. Mam pytanie, czy antybiotyk ten wpływa na skuteczność antykoncepcji tabletek Y***? Jeżeli tak, to czy należy stosować dodatkowe zabezpieczenie i przez jak długi okres? Czy np. tylko podczas brania antybiotyku, czy także przez tydzień po zakończeniu kuracji antybiotykowej lub dłuższy okres czasu?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Substancją czynną przepisanego Pani preparatu jest amoksycylina, antybiotyk mogący osłabiać skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Z tego względu wskazane jest stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia przez cały okres farmakoterapii i kolejne 7 dni.

Pozdrawiam