Czy zbyt wysoka liczba erytrocytów w badaniu krwi może być spowodowana nadmierną ilością zażywania żelaza?

Dzień Dobry! Mam pytanie: Czy zbyt wysoka liczba erytrocytów w badaniu krwi może być spowodowana nadmierną ilością zażywania żelaza? Czy od razu musi oznaczać czerwienicę? Pozostała morfologia w normie, nigdy nie było problemów zdrowotnych. Dodam, że regularnie biegam, czy wysoka ilość erytrocytów we krwi może mi zagrozić przy tak dużym wysiłku fizycznym?

Dzień Dobry! Mam pytanie: Czy zbyt wysoka liczba erytrocytów w badaniu krwi może być spowodowana nadmierną ilością zażywania żelaza? Czy od razu musi oznaczać czerwienicę? - to zalezy od wartości wyniku, a tego Pani nie podaje.

Pozostała morfologia w normie, nigdy nie było problemów zdrowotnych. Dodam, że regularnie biegam, czy wysoka ilość erytrocytów we krwi może mi zagrozić przy tak dużym wysiłku fizycznym? Tak, może. Odwodnienie przy wysiłku prowadzi do zagęszczenia krwi. Może dojść do zakrzepów lub zatorów.