Czy zdarza się, że u grubasków TSH jest wyższe?

Witam, w badaniach profilaktycznych krwi mojej córki (7 miesięcy) wyszedł podwyższony poziom TSH 5,7 (normy na wydruku laboratorium to 0,4 do 4,2 - nie wiem, czy to normy dla dzieci czy dorosłych, bo czytałam, że normy dla niemowląt są nieco wyższe). Pediatra zaleciła konsultację z endokrynologiem. On analizując wynik i badając córkę stwierdził, że nie wykazuje ona żadnych objawów niedoczynności (jest radosna, ruchliwa, ma zęby, zdrową skórę, w USG ortopedycznym w 8. tygodniu też wszystko było w porządku). Stwierdził, że jej duża waga - 11 kg (właściwie od 5. tygodnia córka jest w 97 centylu wagi i 90 centylu wzrostu i niestety bardzo lubi jeść) może powodować zwiększenie TSH. Lekarz zlecił oczywiście wykonanie badań hormonów tarczycy. Zalecił też wprowadzanie diety dla córki, tzn. oszukiwanie jej wodą. Zwrócił też uwagę na sposób pobrania krwi do badań. Mała miała pobieraną krew z palca, lekarz stwierdził, że to fałszuje wyniki. Ponieważ wyniki i wizyta u endokrynologa dopiero po weekendzie, a ja jako matka oczywiście mam czarne mysli - proszę o odniesienie się do tego przypadku. Czy to się zdarza, że u grubasków TSH jest wyższe? Pozdrawiam Malina

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

niedoczynność tarczycy jest bardzo poważnym schorzeniem i niewątpliwie potrzebna jest wnikliwa diagnostyka, aby jak najszybciej pomóc dziecku. Badania w kierunku niedoczynności tarczycy wykonywane są już w trakcie pobytu w szpitalu z noworodkiem, jako badanie przesiewowe. Jeżeli wtedy nie otrzymała Pani informacji o nieprawidłowym wyniku, należałoby myśleć, że próbka krwi do badania wykonanego w 7. miesiącu została niewłaściwie pobrana. Jest to najbardziej prawdopodobne wytłumaczenie. Oczywiście szybki przyrost wagi również wpływa na zaburzenia w gospodarce hormonalnej, aczkolwiek nie jest to pewne. Prosze zaufać lekarzowi prowadzącemu. Z pewnością właściwie ocenia stan zdrowia dziecka i analizuje wyniki badań.