Czy zdejmować napletek trzyipółlatkowi?

Mam 3 i pół letniego syna. Skarży się na ból przy sikaniu. Syna kapiemy 2 razy w tygodniu i nie próbujemy ściągać mu napletka w celu zachowania flory bakteryjnej. Czy mamy zacząć mu ściągać skórkę z sisiorka? Ma tam bardzo mały otworek boimy się to uszkodzić

Jakub Migoń

Witam, ból i zaczerwienienie może wskazywać na rozpoczynającą się infekcję. Konieczna jest konsultacja pediatry, który na podstawie badania fizykalnego oraz badań laboratoryjnych może zalecić antybiotykoterapię. Obecnie nie zaleca się odciągania napletka na siłę - może prowadzić to do dolegliwości bólowych u dziecka jak i poważniejszych powikłań np. stanu zapalnego oraz powstawania blizn. Odciąganie powinno być ograniczone do stopnia umożliwiającego utrzymanie odpowiedniej higieny. Zalecam pilną wizytę u lekarza pediatry.