Czy zdiagnozowanie depresji wiąże się z pobytem w szpitalu?

Za dwa dni idę na pierwszą wizytę do psychiatry. Od roku zmagam się z nawracającymi stanami depresyjnymi, stwierdziłem że nie sensu tego odkładać. Im bliżej tej wizyty tym bardziej się stresuje. Najbardziej tego że jak powiem jak się czuje da mi skierowanie do szpitala. Nie mam myśli samobójczych czasami pragnienie żeby to życie już się skończyło. Czy je§li o tym powiem mam liczyć się z pobytem w szpitalu czy każdego zr zdiagnozowaną depresją tam kierują. Odpowiadało mi leczenie ambulatoryjne.

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

do rozpoznania depresji nie jest niezbędna hospitalizacja. Warto również powiedzieć o tym lekarzowi, że Pan nie chce trafić do szpitala. Leczenie przymusowe jest bardzo rzadkim procesem. Lekarze niezwykle rzadko korzystają z tej możliwości. Myślę, że nie musi Pan się tego obawiać gdyż to Panu nie grozi.

Pozdrawiam.

Lek. Katarzyna Szymczak

Nie każdy pacjent z depresją jest kierowany do szpitala psychiatrycznego, możliwe jest także leczenie ambulatoryjne, czy oddział dzienny (na który przychodzi się na kilka godzin, odbywa zajęcia grupowe, a potem idzie do domu). Radziłabym nie zatajać żadnych Pani objawów przed psychiatrą, aby miał on pełny obraz Pani choroby i mógł rozpocząć odpowiednie leczenie.
Pozdrawiam