Czy zdrowej jest spożywanie codziennie oleju lnianego?

Mam takie pytanie , czy zdrowo co dzień spożywać olej lniany zamiast ryb ?spożywam dwie łyżki dziennie. I czy kwasy omega 3 obniżają trójglicerydy ?

Dzień dobry,
Spożywanie oleju lnianego w ilości, którą Pan opisuje jest jak najbardziej bezpieczne. Jeżeli pije Pan ten olej, aby uzupełnić dietę w kwasy tłuszczowe omega-3 (EPA i DHA „rekomendowane”) to nie jest to odpowiedni wybór, gdyż oleje roślinne zawierają kwasy tłuszczowe omega-3 ( kwas alfa linolenowy „najsłabszy”), który jest w minimalnym stopniu przekształcany w naszym organizmie np. do EPA. Mimo wszystko najlepszym źródłem EPA i DHA będą ryby i owoce morza.
Jeżeli zależy Panu na obniżeniu poziomu trójglicerydów to warto zacząć od zmian w diecie m.in. zredukować potrawy smażone, tłuste mięsa, ograniczyć spożycie tłuszczy zwierzęcych, ciast i zwrócić uwagę na profil oraz ilość spożywanych węglowodanów. Bez zmian w diecie suplementacja zarówno olejem lnianym jak i omega-3 na niewiele się zda.

Dzień dobry,

olej lniany jest zdrowy, ale w spożyciu ryb chodzi także o pełnowartościowe białko oraz jod. A tego w oleju Pani niestety nie znajdzie.

Kwasy omega3 regulują profil lipidowy, w tym triglicerydy.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

Olej lniany zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 w sposób należycie zbilansowany, tj. w odpowiednich proporcjach. Dodatkowo obfituje w witaminę E (witaminę młodości). Natomiast nie stanowi zamiennika ryb.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na konsultacje,
Paulina Roziewska
proziewska@gmail.com, 515 090 252
http://dietetyka-medyczna.pl/