Czy zdrowo się odchudzam?

Od pewnego czasu zaczęłam bardziej zwracać uwagę na moją wagę, sylwetkę... Jem czasami jakieś śniadanie, staram się jeść mało na obiad, a kolacji praktycznie w ogóle. Piję tylko wodę lub herbaty. Biorę leki typu Bio-C.L.A. i jakieś witaminy i Xenna, piję np. czerwoną herbatę lub jakieś przeczyszczające. Często po jakimś jedzeniu wymiotuję. Ćwiczę więcej, np. brzuszki. Czasami jakoś dziwnie jem... Ostatnio na śniadanie zjadłam kanapki z serkiem wiejskim, dżemem, majonezem, serem żółtym, almette, keczupem, jogurtem, sałatą, ogórkami, czekoladą, nutellą... Czy to jest normalne? Czy powinnam jakoś zareagować na to?

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Nie napisała Pani swojego wieku, wagi, wzrostu, a to bardzo ważne informacje. Trudno wobec tego stwierdzić, czy rzeczywiście potrzebuje się Pani odchudzić. Niepokojący jest natomiast sposób zrzucania ewentualnej nadwagi, który może Pani przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Napisała Pani "jakieś śniadanie", "jakieś witaminy", "jakieś tabletki przeczyszczające". To bardzo ważne, co Pani dokładnie przyjmuje. Syntetycznych witamin nie należy stosować w nadmiarze, podobnie jak środków przeczyszczających. Tego typu działania stopniowo wyniszczają Pani organizm, pozbawiając go naturalnych zdolności wychwytywania wartościowych składników z diety. Jeżeli rzeczywiście zależy Pani na zdrowej i smukłej sylwetce, powinna Pani stosować zasady zdrowego odżywiania, spożywać lekkie, ale wartościowe pokarmy.

Śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem, dlatego powinna Pani szczególnie zadbać o jego jakość. Substytuty diety, które Pani stosuje, nie zastapią niezbędnych składników odżywczych. Kluczem do zachowania ładnej figury jest zdrowa dieta, zmiana złych nawyków żywieniowych i zwiększenie aktywności fizycznej.

Proponuję zapoznać się z zasadami zdrowego odżywiania oraz skonsultować się z dietetykiem. Warto również rozważyć konsultację z psychologiem. Objawy, które Pani opisała, są niepokojące i warto się bliżej przyjrzeć ich podłożu oraz sposobom zmiany stylu życia i odżywiania na zdrowsze.

Pozdrawiam serdecznie!