Czy ze mną aby na pewno wszystko w porządku?

No to może na początek powiem kilka słów o sobie. Mam 17 lat i uczę się w liceum plastycznym. Mam raczej trudny charakterek. Wydaje mi się, a raczej chyba jestem pewna, że już raz w życiu byłam zakochana... Chłopak ten był starszy ode mnie o 2 lata i byliśmy ze sobą długo, dokładnie nie pamiętam ile... To był mój pierwszy poważny związek... Tylko że on okazał się palantem, zdradzał mnie, ćpał i za wszelką cenę chciał zrobić ze mnie szmatę... Na szczęście w porę się opamiętałam... Po nim dwa razy byłam w związku, oba trwały ok. pół roku... Wiem, że być może dziwnie to brzmi, bo co 17-latka może wiedzieć o życiu i o miłości... No i wracając do głównego problemu. Od jakiegoś czasu nie mam chłopaka, w sensie, że nie jestem z nikim związana. Niedawno w moim życiu pojawiła się moja dziecięca miłość. Zaczął do mnie pisać różne miłe słówka. Spotkaliśmy się, ale okazało się, że on ma dziewczynę od prawie dwóch lat... Ona wypisywała do mnie jakieś bzdury, ale olałam to, bo nic między nami nie zaszło, po prostu się zaprzyjaźniliśmy. Jednak po jakimś czasie on na nowo zaczął mi się podobać, ale wydaje mi się, że już ostatecznie wybiłam go sobie z głowy... Teraz za to chyba się zauroczyłam ;/ Pewien chłopak, którego widziałam zaledwie kilka razy, zaprząta moje myśli od jakiegoś czasu... Niestety, wydaje mi się, że podoba mu się moja kuzynka, a jeśli i on jej się spodoba, to życzę im jak najwięcej szczęścia. Bo moim zdaniem, jeśli na kimś komuś naprawdę zależy, to powinien udostępnić mu drogę do szczęścia... A z drugiej strony, jeśli ona mu się nie podoba, to chciałabym dostać jego choć odrobinkę :) Po przeczytaniu tego fragmentu mojego życia myślę, że już można odpowiedzieć na moje pytanie. CZY ZE MNĄ COŚ JEST NIE TAK? Od jakichś trzech miesięcy łapią mnie wahania nastrojów. Raz śmieję się w głos, raz płaczę albo się złoszczę, popadam w okropne doły, nie mogę spać po nocach, a w dzień nie mam na nic ochoty... Czy to jakaś depresja albo coś?! Nie chcę być chora, boję się, że sama siebie skrzywdzę w psychiczny sposób, bo w fizycznym mam nadzieję, że nie będę miała odwagi... Nawet moi przyjaciele nie wiedzą, co się ze mną dzieje... Zawsze byłam rozgadana, wesoła, pełna optymizmu, szalona... Teraz często zachowuję się, jakbym dostała czymś ciężkim w głowę... POMOCY ; ( : ( : (

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,
nie mogę drogą korespondencyjną odpowiedzieć na pytanie, czy z całą pewnością jest to depresja.
Wydaje mi się jednak, że masz problemy natury emocjonalnej. Twój stan zdrowia i samopoczucie z czasu ostatnich trzech miesięcy może wynikać z potrzeby poczucia ciepła, zrozumienia, akceptacji, serdeczności, miłości. Myślę, że Twoje emocje wiążą się z niespełnieniem tej potrzeby, która jest naturalna nie tylko przecież dla osób w Twoim wieku.
Chciałbym jednak zaznaczyć, że w wieku dorastania kształtują się modele zachowań, rozwiązywania problemów, ramy myślenia i pojmowania siebie oraz otaczającego świata. Z opisu wynika, iż cierpisz. Myślę, że dobrze byłoby, gdybyś skontaktowała się z psychologiem - z jej lub jego pomocą z pewnością łatwiej byłoby Ci zastanowić się nad genezą problemów i wybrać konkretne rozwiązania, które ułatwiłyby Ci radzenie sobie z problemami w ważnych dla Ciebie kwestiach.

Pozdrawiam serdecznie