Czy zęby u dziecka mogą psuć sie z powodu karmienia piersią?

Witam. Karmię piersią córkę. Obecnie ma 16 miesięcy. Niestety jak byla kilka miesiecy mlodsza ukruszyla sobie gorne 2. Jedna troche druga mocniej. Widać zębinę ale nic się z nimi nie dzieje.Ukruszyła je bo ciagle pchala zabawki i inne rzeczy do buzi. W 4 pojawił się ubytek i próchnica. Zabek zaplombowany i polakierowany. 2 tez zostaly polakierowane. Pani dr stwierdziła,że to wina nocnego karmienia piersią. Czy to faktycznie może być od tego? Wczesniej nie bylysmy systematyczne w myciu zabkow i bardziej podejrzewalabym ze to od tego. Teraz myjemy zabki 2 razy dziennie a przed drzemka oplukujemy szczoteczka z wodą aby resztki nie zalegaly w szczelinach zabków. Czy moje mleko mogło zaszkodzić ząbkom mojego dziecka? Bardzo się zle z tym czuję,chcialam pokarmic jeszcze 2 miesiace ale bardzo sie boje ze jeszcze bardziej zaszkodzę. Bardzo mi ciezko z tym,że córka woła cici a ja jej odmawiam. To wszystko dla jej dobra. Nie chce jej zle ale tak sie czuję jakbym wyrządzała mojej malutkiej wielką krzywdę.Pierwsza córka byla karmiona przez 18msc i bylo wszystko ok.

Aby rozwinęła się próchnica musi zaistnieć kilka czynników tj. obecność cukru, bakterie, podatność tkanek zęba i czas. Także nie można jednoznacznie stwierdzić że przyczyną próchnicy u Pani córki jest nocne karmienie (badania mówią o niskim potencjale prochnicotworczym kobiecego mleka), słusznie Pani zauważyła że brak systematycznej higieny mógł spowodować powstanie ubytków, nie bez znaczenia są również inne składniki diety dziecka-słodkie przekąski, kaszki czy soki z dodatkiem cukru.