Czy Zespół Gilberta się leczy?

Witam. Mam Zespół Gilberta, czy jest to choroba którą się jakoś leczy?? Czy powoduje jakieś negatywne konsekwencje dla mojego zdrowia, jak np. uszkodzenie wątroby?? Jest to choroba genetyczna, ale żadne z moich rodziców jej nie posiada, mój dziadek w badaniach krwi ma podwyższony poziom bilirubiny, czy w związku z tym mogłem to schorzenie "odziedziczyć" po dziadku?? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam!
Zespół Gilberta jest najczęstszą przyczyną przewlekłej hiperbilirubinemii, czyli podwyższonego poziomu bilirubiny. Jest to choroba dziedziczna, i to niekoniecznie w sposób bezpośredni, od rodziców - prawdopodobne jest odziedziczenie jej "po dziadku". Istnieje spore prawdopodobnieństwo, że Pana męscy potomkowie odziedziczą tą przypadłość - warto wcześniej poinformować o takiej możliwości Partnerkę, tak aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji w przyszłości.
Jeśli chodzi o leczenie - brak jest konkretnych leków, zwykle nie zachodzi również potrzeba obniżania poziomu bilirubiny, ponieważ nie jest on niebezpieczny dla zdrowia.
Żeby zachować dobre samopoczucie należy trzymać się kilku zaleceń:
- unikanie alkoholu (nie mam na myśli całkowitej abstynencji, ale im mniej alkoholu tym bezpieczniej dla wątroby - na pewno nie wchodzi w grę upijanie się i długotrwałe picie).
- unikanie stosowania głodówek i niskokalorycznych diet
- dbanie o regularne posiłki i wypijanie min. 2 l wody dziennie
- w miarę możliwości unikanie silnego stresu.
- dbanie o odpowiednią ilość snu, unikanie "zarywania" nocy
- zakaz stosowania leków i ziół działających żółciopędnie
- unikanie leków obciążających wątrobę (np. paracetamol)
Każda z wymienionych sytuacji może doprowadzić do wystąpienia żółtaczki i złego samopoczucia. O posiadaniu zespołu Gilberta należy zawsze informować lekarza w przypadku pobytu w szpitalu, planowanej operacji czy zwykłej wizyty lekarskiej np. przy przeziębieniu - pomoże to lekarzowi dobrać odpowiednie leki i uniknąć niepotrzebnej diagnostyki z powodu podwyższonego poziomu bilirubiny.