Czy zespól paranoidalny jest uleczalny?

Witam,bliska mi osoba zachorowala w 2009 na zespół paranoidalny,slyszala rozne glosy niezadowolonych sasiadow oraz uwazala ze jest obserwowana, chcialam zapytac czy jest to choroba calkowicie wyleczalna i czy chory moze funkcjonowac bez lekow czy jest skazany na przyjmowanie lekow do konca zycia ?Czasami mam wrazenie ze osoba ta ma dwa odmienne poglady na jedna sprawe w jednym dniu mysli pozytywnie o kims a za pare dni negatywnie czy sa to typowe objawy dla tej choroby?Z gory dziekuje za odp.Poz

Witam,

zespół paranoidalny to dość ogólne określenie. Może występować w przebiegu zaostrzenia schizofrenii, zespołów parafrenicznych a czasem nawet i choroby afektywnej dwubiegunowej. Istotne byłyby również stany wynikające z używania substancji psychoaktywnych.
Rokowania w różnych stanach są różne- generalną zasadą jest utrzymywanie leczenia profilaktycznego po ustąpienia ostrych objawów przez około rok- dwa, w przypadku 2 epizodów- do 5 lat, w przypadku dużej nawrotowości lub niepełnego ustąpienia objawów osoba może wymagać leczenia bezterminowego.
Niemniej wszystko jest zależne od indywidualnego obrazu choroby i rozpoznania.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Zespół paranoidalny jest psychozą (chorobą psychiczną), w której występują nieusystematyzowane urojenia, bardzo często wraz z omamami, głownie słuchowymi (tzw. "głosy"). Najczęściej jest spotykany w schizofrenii ale może pojawić się także w niektórych stanach i chorobach somatycznych. Osoba chora powinna być w stałym kontakcie ze specjalistą psychiatrą i w zależności od nasilenia objawów przyjmować leki. Jeśli objawy wystąpią w związku z chorobą somatyczną to powinny ustąpić wraz z poprawą stanu somatycznego i wówczas przyjmowanie leków nie jest konieczne.