Czy zespół policystycznych jajników może występować razem z zespołem Cushinga?

Czy zespół policystycznych jajników może występować razem z zespołem Cushinga? ten pierwszy stwierdzono u mnie przed 4laty jednak nie był on leczony o Cuschingu dowiedziałam się niedawno gdy ponownie podjęłam próbę leczenia pcos i lekaż zlecił mi badania hormonalne. DHEA mam zawyżone (359 ) i podwyższony znacznie kortyzol (27,37 o 7rano), androstendion delikatnie ponad norme (3,91) stąd obawa o Cushinga, ponadto 75% książkowych objawów dla obu zespołów. Co powinnam zrobić i jakie są zagrożeni

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, objawy zespołu Cushinga i zespołu policystycznych jajników nakładają się, gdyż w obu tych zespołach występuje nadmiar andgrogenów. Według obowiązujących wytycznych, aby móc rozpoznać zespół policystycznych jajników, należy najpierw wykluczyć zespół Cushinga. Pozdrawiam.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, objawy zespołu Cushinga i zespołu policystycznych jajników nakładają się, gdyż w obu tych zespołach występuje nadmiar androgenów. Według obowiązujących wytycznych, aby móc rozpoznać zespół policystycznych jajników, należy najpierw wykluczyć zespół Cushinga. Pozdrawiam.