Czy zgaga może świadczyć o ciąży?

Witam. Mam 21 lat, miesiączkuję od 13 roku życia, mam takie pytanie. Czy możliwe jest, że jestem w ciąży, jeżeli ostatnią miesiączkę miałam 20 września, która trwała 4 dni? Moje cykle wahają się od 23 do 33 dni. Od około tygodnia mam typowe objawy dla miesiączki, bolą mnie piersi i plecy. Wykonałam test ciążowy w piątek, wyszedł negatywny, miesiączki nadal nie dostałam. Współżyłam z mężem bez zabezpieczenia 12, 13, 14 września. Dodam, że wieczorem, gdy kładę się spać, męczy mnie zgaga. Proszę o pomoc.

Lek. Monika Szafarowska

Witam.

Zastanawiam się, czy podała Pani bezbłędne daty? Jeśli ostatnia miesiączka była 20 września, a z mężem współżyła Pani tuż przed nią, tj. 12, 13, 14 września, i wynik testu ciążowego wykonany około 25 października wyszedł ujemny, to raczej nie jest Pani w ciąży. Jeśli jednak współżyła Pani z mężem w obecnym cyklu, miesiączka się nie pojawiła, a wynik testu jest ujemny, należy po około 3-5 dniach powtórzyć test. Bolesność piersi i ból pleców może być zarówno objawem zbliżającej się miesiączki, jak i ciąży. Jeśli wynik testu ciążowego nadal będzie ujemny, a miesiączka po kilku (kilkunastu) dniach nie pojawi się, należy zgłosić się do lekarza ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie.