Czy ziarnica złośliwa jest dziedziczona genetycznie?

witam.Moj tata zachorowal na ziarnice zlosiwa. Czy jestem z bratem w grupie ryzyka? Slyszalam ze jest to genetycznie uwarunkowane. Czy powinnismy sie zbadac?
ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Statystyczne dane dowodzą rodzinnego występowania ziarnicy złośliwej, co może świadczyć o jej genetycznym podłożu. Rodzeństwo pacjenta chorego na ziarnicę ma pięciokrotnie wyższe ryzyko zachorowania niż normalny człowiek z populacji. Ewentualny sposób dziedziczenia do tej pory nie został jednak poznany. Skoro Pani tata jest chory, pozostała część rodziny zdecydowanie powinna wykonywać badania profilaktyczne i zwracać baczną uwagę na stan swojego zdrowia. Nie ma jednak wskazań do profilaktycznego wykonywania badania histopatologicznego węzłów chłonnych.